Tanzánia a Zanzibar

Tanzánia a Zanzibar

turistika

scenérie

Spojte nezabudnuteľný zážitok z afrického safari s odpočinkom na bielych pieskových plážach! Tanzánia láka cestovateľov na skutočnú africkú divočinu – je to tiež jedna z mála krajín, kde môžete vidiet zvieratá tzv. veľkú päťku vo svojom prirodzenom prostredí – leva, slona afrického, byvola afrického, leoparda škvrnitého a nosorožca.

Zanzibar je naopak synonymom pre priezračne modré vody oceánu, šumiace palmy a vônu škorice či klinčekov. Preskúmajte pamiatky v hlavnom meste Stone Town vrátane historických domov s unikátnymi drevenými dverami a okúste atmosféru rodiska slávneho speváka Freddie Mercuryho.

Výhody s CK Go2

 • detailné lokálne znalosti,
 • itinerár zostavený priamo na mieru podľa Vašich záujmov a záľub,
 • český kontakt 24/7,
 • preverené a vyskúšané aktivity,
 • kvalitné, preverené a cenovo dostupné ubytovanie.

Kedy ísť do Tanzánie a na ostrov Zanzibar

Pre návštevu severnej Tanzánie a ostrovov je najvhodnejšie "obdobie sucha" od júla do októbra a od decembra do marca. Od marca do mája pretrváva obdobie dažďov a cesty môžu byť čiastočne nezjazdné. Každoročná migrácia zvierat medzi Keňou a severnou Tanzániou sa odohráva počas júna a júla.

Na ostrov Zanzibar sa vydajte v období od júna do októbra alebo medzi decembrom a februárom, kedy tu prebiehajú suché obdobia. Pre potápanie sú ideálnym časom mesiace júl, august, február a marec.

Čo vidieť v Tanzánii a na Zanzibare

 • Precestujte národný park Serengeti v Tanzánii, kde sú trávnaté planiny, savany, lesy aj močiare. Mimo iného sa tu stretnete so zebrami, žirafami, levmi, gepardami, hyenami, paviánmi, slonmi alebo nosorožcami.
 • Navštívte chránené územie Ngorongoro, ktoré leží v kráteri obrovského vulkánu a je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Táto magická oblasť je miestom s najvyššou koncentráciou voľne žijúcich afrických zvierat, ku ktorým patria aj hroch a nosorožec čierny.
 • Odpočívajte na nádherných plážach Zanzibaru s bielym pieskom, obklopených koralovým útesom.
 • Preskúmajte interaktívny motýlí park Zanzibar Butterfly Centre, plný stoviek tropických druhov motýľov s možnosťou ich kŕmenia.

Stone Town

Stone Town alebo Kamenné mesto je historickým jadrom mesta Zanzibar City na ostrove Unguja. Labyrint uličiek, trhov, mešít a obchodíkov, postavených v priebehu 19. storočia, je odrazom všetkých vplyvov, ktoré formovali Tanzániu – nájdete tu prvky arabskej, perzskej, indickej, európskej a africkej kultúry. Domy sú postavené z koralového kameňa, ktorý im prepožičiava ružovkastú farbu. Miestni v uličkách odpočívajú na všadeprítomných laviciach a verandách. Drevené zábradlia a dvere sú zdobené bohatými ornamentami.

Architektúra mesta má veľkú historickú a umeleckú hodnotu, a preto je právom Stone Town zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Kvôli úzkym uliciam tu nestretnete žiadne autá, jedine bicykle a motorky.

Národný park Ngorongoro

Národný park Ngorongoro leží v najväčšom kráteri vyhasnutej sopky na svete. Park lemujú steny kaldery vysokej až 600 metrov. V tejto priehlbine nájdete najväčšiu koncentráciu divokej zveri v celej Afrike a súčasne na celom svete. Žijú tu všetky zvieratá od slonov, levov, antilop až po nádherné plameniaky.

NÁŠ TIP

Zaujímavosť: Vedeli ste, že rodiskom slávneho speváka Freddie Mercuryho je práve ostrov Zanzibar?

Mt. Kilimandžáro

Horský masív Kilimandžáro leží na hraniciach Tanzánie a Kene. Jeho najvyšším vrcholom je takmer šesťtisícový Uhuru – Mt. Kilimandžáro. Niekoľkodňový výstup na Kilimandžáro patrí ku ľahším, a preto je lákavým cieľom aj pre neskúsených horalov. Na cestu si vyhraďte minimálne päť dní. Trochu opomínanou, ale napriek tomu rovnako zaujímavou horou je Mt. Meru, ktorá je o zhruba 1000 metrov nižšia, ale poskytuje úchvatné výhľady nielen na Kilimandžáro, ale aj na kráter vyhasnutej sopky nachádzajúcej sa pod vrcholom.

Viktóriino jazero, vodopád v Arushi

Viktóriino jazero je druhým najväčším sladkovodným jazerom na svete. Svojou rozlohou sa takmer vyrovná Českej republike a vyteká z neho najdlhšia rieka Afriky, Níl. Brehy jazera sú domovom veľkého množstva rôznych vtákov a cicavcov, stretnúť tu môžete aj hrochy. Spoznáte tu ale skutočný každodenný život domorodcov, práčok, rybárov aj kúpajúcich sa detí.

Ten kto nebude mať po návšteve Viktóriinho jazera dosť vody, sa môže vydať ďalej a objavovať krásu afrických vodopádov. Návštevu vodopádov pri meste Arusha môžete spojiť s príjemným trekom prírodou a okolitými dedinkami. Na týchto miestach sa pestujú banány, káva, kukurica a dalšia zelenina a ovocie. Samotný vodopád potom leží v srdci prírodnej rezervácie, kde sa môžete schladiť a odpočinúť si pred cestou späť.

Zvieratá v Tanzánii

Tanzánia je krajinou s najlepším safari na svete. Nájdete tu 40 prírodných rezervácií vrátane slávneho národného parku Serengeti. Nikde inde neuvidíte toľko druhov divokej zveri, či už na súši alebo v mokradiach. Kto by nechcel vidieť zblízka tzv. veľkú päťku - leva, slona afrického, byvola afrického, leoparda a nosorožca, stáda žiráf, zebier, rodiny šimpanzov, paviánov, alebo napríklad krokodíly? Tunajšie safari je skutočne výnimočným zážitkom.

Krásne pláže

Ostrov Zanzibar je synonymom pre nádherné pláže.

 • Teplé azúrové vody a biely piesok nájdete na najsevernejšom bode Zanzibaru, pláži Nungwi. Priľahlá dedinka pozýva k večernému posedeniu pri poháriku. Ubytujte sa v typických afrických chatkách kruhového pôdorysu so všetkým luxusom a servisom v rezorte Ras Nungwi Beach Hotel***.
 • Pláž obľúbená medzi milovníkmi vodných športov je Paje na juhovýchode Zanzibaru. Nájdete tu mnoho barov a kaviarní nabádajúcich k odpočinku a večernej zábave. Ubytujte sa napríklad v rezorte Dhow Inn****.
 • Nový objav medzi plážami Zanzibaru je Matemwe na východnom pobreží. Tu si ešte stále môžete užiť pokoj od turistického ruchu. Aj napriek silnému odlivu sú tu v priebehu dňa vhodné podmienky na plávanie. Relaxačnú atmosféru podporuje ponuka hotelov s polpenziou ako napríklad Sunshine ****.
 • Päthviezdičkový luxus Vás čaká v unikátnom rezorte Tulia Zanzibar Unique Beach Resort*****, kde okrem interiéru s nádychom typickej africkej kultúry a úplného súkromia v privátnych vilách nájdete aj vynikajúce reštaurácie.