Irán

Irán

pamiatky

náboženstvo

mesto

turistika

scenérie

Irán, kedysi stará Perzia, je krajina neuveriteľného kultúrneho bohatstva, nádherných palácov, orientálnych mešít, rozľahlých záhrad, vysokých hôr, nekonečných púští a usmievavých ľudí.

 • Navštívte jedinečné pamiatky: úchvatné mesto Isfahán, veľkolepé námestie Imáma Khomeiniho, jedna z najkrajších mešít na svete, ikonický most Khajoo Bridge.
 • Zalyžujte si v jednom z niekoľkých rezortov na severe krajiny alebo zažite nezabudnuteľné kempovanie v púšti.
 • Spoznajte nezameniteľnú atmosféru bazáru v Kermáne, nádherné záhrady Širázu, centrum mesta Yazd (UNESCO) pripomínajúci labyrint a dychberúci Persepolis (UNESCO).
 • Zažite na vlastnej koži neuveriteľnú pohostinnosť miestnych ľudí.

Výhody s CK Go2

 • detailné lokálne znalosti - v Iráne sme boli a poznáme ho,
 • itinerár zostavený priamo na mieru podľa Vašich potrieb a záujmov,
 • kvalitné, preverené a cenovo dostupné ubytovanie,
 • cenovo dostupný program vďaka priamym vzťahom s dodávateľmi - nepoužívame prostredníkov,
 • anglicky hovoriaci sprievodca na mieste/slovenský/český kontakt na telefóne 24/7,
 • preverené a vyskúšané aktivity.

Kedy ísť do Iránu

 

Do Iránu je možné cestovať celoročne. Pokiaľ chcete spoznať stred krajiny (Teherán, Isfahán, Yazd, Širáz), odporúčame jar a jeseň, kedy sú teploty najprijateľnejšie. Leto býva veľmi horúce, teploty dosahujú až 45 stupňov. Pokiaľ by ste sa ale vydali za lyžovaním, v tom prípade vyrazte od polovice decembra do polovice marca.

Lyžovanie

 

Vydajte sa do Iránu v zime, kedy tu panujú ideálne podmienky na lyžovanie, a spoznajte, prečo mnoho Iráncov tomuto športu prepadla. Na svoje si tu prídu začiatočníci i pokročilí, lyžiari i snowboardisti.
Vydajte sa do pohoria Elbruz v blízkosti Teheránu, kde leží mnoho lyžiarských stredísk. Medzi tie najznámejšie patrí Dimiz, Shemshak alebo Točal.
Lyžiarska sezóna prebieha v rovnakej dobe ako na Slovensku, odporúčame cestu od polovice decembra do polovice marca.

Čo vidieť a zažiť

 • Vžite sa do dôb pradávnych dynastií pri pohľade na obdivuhodné ruiny starovekého mesta Persepolis (UNESCO).
 • Straťte sa v zastrešených uličkách mesta Yazd (UNESCO), ležiaceho v púštnej oáze.
 • Navštívte tradičné iránske reštaurácie, staré turecké kúpele Hammam alebo pravé perzské trhovisko.
 • Prehliadnite si modernú metropolu Teherán s Palácom Golestan (UNESCO), majstrovským dielom perzskej architektúry, kde boli korunovaní vládcovia dávnych dynastií.
 • Vyskúšajte jedinečnú akustiku v Emámovej mešite v Isfaháne, jednej z najkrajších mešít na svete.

Tradičné jedlá

 

Každý región ponúka svoje špecifické jedlá. Pobrežie je rajom pre milovníkov čerstvých rýb, v púšťach sa je ťavie mäso a pri Kaspickom mori zasa mnoho zeleninových jedál.
Vyskúšajte národné jedlo kebab z jahňacieho a hovädzieho mäsa, podávaného s ryžou, miskou jogurtu a grilovanou zeleninou.
Pochutnajte si na dusenom Ghorme sabzi (mäso, bylinky, sušené limetky, cibuľa, fazule) alebo Fesenjanu, omáčke z vlašských orechov a šťavy z granátových jabĺk s jahňacím mäsom.
Nenechajte si újsť iránsku verziu tzazikov Mast-o chiar. Hustý jogurt je ochutený kúskami uhorky a mäty.

ZÁJAZDY DO IRÁNU

Individuálne zájazdy:

Ubytovanie v Iráne

 

V Iráne je relatívne pestrá ponuka ubytovania. Od hotelov európskeho štandardu cez kempovanie v púšti, tradičné perzské domy až napríklad zdieľané ubytovanie v karavanseraj.

 • Predstavte si bývanie v krásnom historickom tradičnom iránskom dome s výbornými miestnymi raňajkami - to je hotel Mahinestan Raheb v Kashane.
 • Vyskúšajte si bývanie v predchodcoch dnešných hotelov - karavanseraj, v miestach, kde nocovali putujúci obchodníci, mnísi a politici v dávnych dobách karavánových ciest. Karavanseraj Zeinoddin /Yazd je jedným z tých najluxusnejších v Iráne a noc strávená tu patrí k nezabudnuteľným zážitkom.

Ľudia a kultúra

 

Irán je stále izolovaná krajina a miestni ľudia si užívajú akýkoľvek kontakt s cudzincom. Sú neuveriteľne priateľskí, ústretoví a usmievaví. Funguje tu však mravnostná polícia, ktorá dohliada napríklad na obliekanie.
Podľa miestnych zákonov musia ženy nosiť zakryté vlasy, mať dlhé rukávy a voľné oblečenie.
Na hlave noste ľahkú šatku, ktorá zakryje aspoň väčšiu časť vlasov.
Muži by nemali nosiť krátke nohavice.